| Brand: | Huawei |
| Model: | nova 13 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.7 inches, 108.3 cm2 |
| Resolution: | 1084 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Technology: | OLED, 1B colors, HDR, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Aluminosilicate glass |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), AF |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 60 MP, f/2.4, 17mm, 100˚ (ultrawide) |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 100W wired, 3-50% in 10 min 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 100W |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | HarmonyOS 4.2, up to 6.0 |
| Dimensions: | 161.4 x 75.3 x 7 mm (6.35 x 2.96 x 0.28 in) |
| Weight: | 195 g (6.88 oz) |
| Build: | Splash, water and dust resistant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Black, White, Purple, Green |
| Usd: | ~378 USD |