| Brand: | Huawei |
| Model: | nova 12 Ultra |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.76 inches, 108.8 cm2 |
| Resolution: | 1224 x 2776 pixels (~449 ppi density) |
| Technology: | LTPO OLED, 1B colors, HDR, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Kunlun Glass |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.4-4.0, 27mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), AF |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2, 52mm (telephoto), AF, 2x optical zoom 60 MP, f/2.4, 17mm, 100˚ (ultrawide), AF |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 4600 mAh |
| Charging: | 100W wired, 3-60% in 10 min 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 100W |
| Chipset: | Kirin 9000S (7 nm)* the chipset is not officially confirmed |
| Cpu: | Octa-core (1x2.62 GHz Taishan Big & 3x2.15 GHz Taishan Mid & 4x1.53GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Maleoon 910 MP4 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 512GB |
| Expandable: | No |
| Os: | HarmonyOS 4.0 |
| Dimensions: | 163.1 x 75 x 7.7 mm (6.42 x 2.95 x 0.30 in) |
| Weight: | 198 g (6.98 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Black, Blue, White |
| Usd: | ~648 USD |