| Brand: | Huawei |
| Model: | nova 11 Ultra |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.78 inches, 111.4 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 2652 pixels (~429 ppi density) |
| Technology: | OLED, 1B colors, HDR10, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Kunlun Glass |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.4-f/4.0, 25mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), AF |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K, 1080p, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2, 52mm (telephoto), AF, 2x optical zoom 60 MP, f/2.4, 17mm, 100˚ (ultrawide), AF |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 100W wired, 20-80% in 10 min Reverse wired |
| Fast Charging: | 100W |
| Chipset: | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 670 & 4x1.8 GHz Kryo 670) |
| Gpu: | Adreno 642L |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 512GB |
| Expandable: | No |
| Os: | HarmonyOS 3.0 |
| Dimensions: | 164.3 x 74.4 x 7.9 mm (6.47 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight: | 188 g (6.63 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Black, Green |
| Usd: | ~637 USD |