| Brand: | Huawei |
| Model: | nova 11 SE |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Technology: | OLED, 1B colors, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.67", 0.64µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide) 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.5, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 66W wired, 100% in 32 min 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 66W |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | HarmonyOS 4.0 |
| Dimensions: | 162.4 x 75.5 x 7.4 mm (6.39 x 2.97 x 0.29 in) |
| Weight: | 186 g (6.56 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Green, White, Black |
| Usd: | ~281 USD |