| Brand: | Huawei |
| Model: | nova 10 Youth |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.78 inches, 111.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2388 pixels (~387 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 108 MP, (wide), PDAF 8 MP, (ultrawide) 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 66W wired, 60% in 15 min, 100% in 35 min 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 66W |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 680G 4G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | No |
| Os: | HarmonyOS 2.0 |
| Dimensions: | 164.6 x 75.6 x 7.9 mm (6.48 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight: | 191 g (6.74 oz) |
| Build: | Splash and dust resistant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue |
| Usd: | ~248 USD |