| Brand: | HUAWEI |
| Model: | MediaPad T3 7 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2017 |
| Display | |
| Size: | 7" |
| Resolution: | 1024 x 600 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 1 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3100.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek MT8127 |
| Gpu: | ARM Mali-450 MP4 |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB / 2GB |
| Storage: | 8GB / 16GB |
| Os: | Android 6.0 Marshmallow |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.6 mm |
| Weight: | 250 g |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Gray, Silver |