| Brand: | Huawei |
| Model: | MediaPad T3 10 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 9.6 inches, 9.6, 267.2 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~157 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Adreno 308 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 7.0 (Nougat), EMUI 5.1 |
| Dimensions: | 229.8 x 159.8 x 8 mm (9.05 x 6.29 x 0.31 in) |
| Weight: | 460 g (1.01 lb) |
| Sim: | Micro-SIM - cellular model only |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Space Gray, Luxurious Gold |
| Usd: | ~194 USD |