| Brand: | Huawei |
| Model: | MediaPad 7 Lite |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 7.0 inches, 137.9 cm2 |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 4100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 1.2 GHz Cortex-A8 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 193 x 120 x 11 mm (7.60 x 4.72 x 0.43 in) |
| Weight: | 370 g (13.05 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Black/Silver |
| Usd: | ~162 USD |