| Brand: | Huawei |
| Model: | MediaPad 10 Link+ |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 6600 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean), EMUI 1.6 |
| Dimensions: | 257.4 x 175.9 x 9.9 mm (10.13 x 6.93 x 0.39 in) |
| Weight: | 620 g (Wi-Fi) / 640 g (3G/LTE) (1.41 lb) |
| Sim: | Mini-SIM - cellular model only |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black/Champagne |
| Usd: | ~378 USD |