| Brand: | Huawei |
| Model: | MediaPad 10 FHD |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 10.0 inches, 290.0 cm2 |
| Resolution: | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~226 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6600 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 257.4 x 175.9 x 8.8 mm (10.13 x 6.93 x 0.35 in) |
| Weight: | 580 g (1.28 lb) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | White |
| Usd: | ~356 USD |