| Brand: | HUAWEI |
| Model: | MatePad Pro 12.6 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2021 |
| Display | |
| Size: | 12.6" |
| Resolution: | 1600 x 2560 |
| Technology: | OLED |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 10050.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Gpu: | Mali-G78 MP22 |
| Memory | |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB / 256GB |
| Os: | HarmonyOS 2.0 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 6.7 mm |
| Weight: | 609 g |
| Sim: | Mini Sim - Regular, Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Wifi: | a/b/g/n/ac/6 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Compass, GPS |
| Colors: | White |