| Brand: | Huawei |
| Model: | MatePad Air (2024) |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 12.0 inches, 426.4 cm2 |
| Resolution: | 2800 x 1840 pixels, 3:2 ratio (~279 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 144Hz, 1000 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 1000 nits |
| Main Specs: | 13 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 10100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 66W wired |
| Fast Charging: | 66W |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | HarmonyOS 4.2 |
| Dimensions: | 270 x 183 x 5.9 mm (10.63 x 7.20 x 0.23 in) |
| Weight: | 555 g (1.22 lb) |
| Build: | Stylus support (magnetic) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG, magnetic accessory connector |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass, proximity (accessories only) |
| Colors: | Pink, Green, White, Gray |
| Usd: | ~400 USD |