| Brand: | HUAWEI |
| Model: | MatePad 12X |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2024 |
| Display | |
| Size: | 12" |
| Resolution: | 1840 x 2800 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 12 MP |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 10100.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | HiSilicon Kirin T90A |
| Gpu: | Maleoon-910 MP4 |
| Memory | |
| Ram: | 8GB / 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Os: | HarmonyOS 4.2 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 5.9 mm |
| Weight: | 555 g |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.2 |
| Sensors: | Accelerometer, Gyroscope |