| Brand: | HUAWEI |
| Model: | MatePad 10.4 SE WiFi |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2022 |
| Display | |
| Size: | 10.4" |
| Resolution: | 1200 x 2000 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 5100.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 680 SM6225 |
| Gpu: | Adreno 610 |
| Memory | |
| Ram: | 3GB / 4GB |
| Storage: | 32GB / 64GB / 128GB |
| Os: | HarmonyOS 3.0 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 7.85 mm |
| Weight: | 440 g |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | 5.0 |
| Nfc: | Yes |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black, White |