| Brand: | HUAWEI |
| Model: | MatePad 10.4 (2022) WiFi |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2022 |
| Display | |
| Size: | 10.4" |
| Resolution: | 1200 x 2000 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 8 MP |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 7250.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Kirin 820 5G |
| Gpu: | Mali-G57 |
| Memory | |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB / 128GB |
| Os: | Android 10 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 7.5 mm |
| Weight: | 460 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth: | 5.1 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Compass, GPS |
| Colors: | Midnight Grey |