| Brand: | Huawei |
| Model: | MatePad 10.4 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 10.4 inches, 307.9 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~224 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 7250 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Kirin 810 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.27 GHz Cortex-A76 & 6x1.88 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G52 MP6 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 10, EMUI 10, no Google Play Services |
| Dimensions: | 245.2 x 155 x 7.4 mm (9.65 x 6.10 x 0.29 in) |
| Weight: | 450 g (0.99 lb) |
| Build: | Stylus support |
| Sim: | Nano-SIM (cellular model only) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | White, Gray |
| Usd: | ~270 USD |