| Brand: | Huawei |
| Model: | Mate XT Ultimate |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 10.2 inches, 315.5 cm2 |
| Resolution: | 2232 x 3184 pixels (~381 ppi density) |
| Technology: | Tri-foldable LTPO OLED, 1B colors, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 12 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), 1/3.6", 1.0µm, PDAF, OIS, 5.5x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/2.9", 1.24µm, PDAF |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, OIS, HDR Vivid |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2, (wide), 1/3.6", 1.22µm |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 5600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 66W wired 50W wireless 7.5W reverse wireless 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 66W |
| Chipset: | Kirin 9010 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.3 GHz Taishan Big & 3x2.18 GHz Taishan Mid & 4x1.55 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Maleoon 910 |
| Ram: | 16GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | HarmonyOS 4.2 (China) |
| Dimensions: | Unfolded: 156.7 x 219 x 3.6-4.8 mmFolded: 156.7 x 73.5 x 12.8 mm |
| Weight: | 298 g (10.51 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.2, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Red, Black |