| Brand: | Huawei |
| Model: | Mate Xs 2 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 7.8 inches, 195.8 cm2 |
| Resolution: | 2200 x 2480 pixels (~424 ppi density) |
| Technology: | Foldable OLED, 1B colors, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.4, 81mm (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/240fps |
| Selfie Specs: | 10.7 MP, f/2.2 |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30/240fps |
| Capacity: | 4600 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 66W wired 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 66W |
| Chipset: | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 4G (5 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 660 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Os: | EMUI 12, no Google Play Services (International); HarmonyOS 2.0 (China) |
| Dimensions: | Unfolded: 156.5 x 139.3 x 5.4 mmFolded: 156.5 x 75.5 x 11.1 mm |
| Weight: | 255 g / 257 g (8.99 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black, White, Purple |
| Usd: | ~2160 USD |