| Brand: | Huawei |
| Model: | Mate X6 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 7.93 inches, 202.1 cm2 |
| Resolution: | 2240 x 2440 pixels (~418 ppi density) |
| Technology: | Foldable LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, HDR Vivid, 1800 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1800 nits |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 48 MP, f/3.0, 90mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 4x optical zoom 40 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS, OIS, HDR Vivid |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.2, (wide) Cover camera: 8 MP, f/2.4, (wide) |
| Selfie Video: | 4K, 1080p |
| Capacity: | 5200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 66W wired 50W wireless 7.5W reverse wireless 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 66W |
| Chipset: | Kirin 9020 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.5 GHz & 3x2.15 GHz & 4x1.53GHz) |
| Gpu: | Maleoon 920 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | EMUI 15 (International), HarmonyOS 4.3 (China) |
| Dimensions: | Unfolded: 156.6 x 144.1 x 4.6 mmFolded: 156.6 x 73.8 x 9.9 mm |
| Weight: | 239 g (8.43 oz) |
| Build: | IPX8 dust/water resistant (up to 2m for 30 min) Aerospace-grade aluminum |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black, White, Gray, Blue, Red |
| Usd: | ~2160 USD |