| Brand: | Huawei |
| Model: | Mate X3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 7.85 inches, 197.5 cm2 |
| Resolution: | 2224 x 2496 pixels (~426 ppi density) |
| Technology: | Foldable OLED, 1B colors, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Kunlun Glass (cover display only) |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), PDAF, OIS 12 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 13 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.4, (wide) Cover camera: 8 MP, f/2.4, (wide) |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 4800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 66W wired 50W wireless 7.5W reverse wireless |
| Fast Charging: | 66W |
| Chipset: | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x2.0 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Adreno 730 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Os: | HarmonyOS 3.1 (China), EMUI 13.1 (Europe), no Google Play Services |
| Dimensions: | Unfolded: 156.9 x 141.5 x 5.3 mmFolded: 156.9 x 72.4 x 11.1 mm |
| Weight: | 239 g or 241 g (8.43 oz) |
| Build: | IPX8 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) Stylus support (both displays) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, DisplayPort 1.2, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, altimeter |
| Colors: | Black, White, Violet, Dark Green, Gold |
| Usd: | ~1620 USD |