| Brand: | Huawei |
| Model: | Mate X2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 8.0 inches, 206.0 cm2 |
| Resolution: | 2200 x 2480 pixels (~413 ppi density) |
| Technology: | Foldable OLED, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.28", 1.22µm, multi-directional PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 70mm (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/4.4, 240mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 10x optical zoom 16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), AF |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, Leica optics, LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 16 MP, f/2.2, (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 55W wired |
| Fast Charging: | 55W |
| Chipset: | Kirin 9000 5G (5 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.13 GHz Cortex-A77 & 3x2.54 GHz Cortex-A77 & 4x2.05 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G78 MP24 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 10, EMUI 11, no Google Play Services |
| Dimensions: | Unfolded: 161.8 x 145.8 x 8.2 mmFolded: 161.8 x 74.6 x 14.7 mm |
| Weight: | 295 g (10.41 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Black, White, Light Blue, Rose Gold, Collector’s Edition Black/White/Red |
| Usd: | ~2484 USD |