| Brand: | Huawei |
| Model: | Mate X |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 8.0 inches, 205.0 cm2 |
| Resolution: | 2200 x 2480 pixels (~414 ppi density) |
| Technology: | Foldable OLED |
| Main Specs: | 40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF 8 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 2x optical zoom 16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide) TOF 3D, (depth) |
| Main Features: | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | No - uses main camera |
| Selfie Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 55W wired, 85% in 30 min |
| Fast Charging: | 55W |
| Chipset: | Kirin 980 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G76 MP10 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 512GB |
| Expandable: | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1 |
| Dimensions: | Unfolded: 161.3 x 146.2 x 5.4 mmFolded: 161.3 x 78.3 x 11 mm |
| Weight: | 295 g (10.41 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Colors: | Interstellar Blue |
| Usd: | ~2322 USD |