| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei Mate SE |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.93-inches FHD+ |
| Resolution: | 2160 x 1080 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.93-inches IPS |
| Main Specs: | Camera Overview: 16MP+2MP / 8MP |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 Megapixels with F2.0 Aperture |
| Capacity: | 3340 mAh |
| Cpu: | Octa-core 4×2.36 GHz Cortex-A53 + 4×1.7GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | ARM Mali-T830 MP2, GPU |
| Ram: | Memory: 4GB LPDDR3 933MHz |
| Storage: | Internal Storage: 64GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Powered Android 7.0 Nougat OS |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 6.16 in x 2.96 in x 0.30 in |
| Weight: | 165 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Hybrid Dual SIM (Nano-SIM + Nano-SIM/microSD Card), Dual Standby) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi HotSpot |
| Usb: | Micro USB 2.0 with Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Ambient Light Fingerprint Sensor (Rear Mounted) Compass Sensor |