| Brand: | Huawei |
| Model: | Mate S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | OLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 4 |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), 1/2.6", AF, OIS |
| Main Features: | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.4, 26mm (wide) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Kirin 935 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz & 4x1.5 GHz) |
| Gpu: | Mali-T628 MP4 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow), EMUI 3.1 |
| Dimensions: | 149.8 x 75.3 x 7.2 mm (5.90 x 2.96 x 0.28 in) |
| Weight: | 156 g (5.50 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Luxurious Gold, Mystic Champagne, Titanium Grey |
| Usd: | ~378 USD |