| Brand: | Huawei |
| Model: | Mate 9 Porsche Design |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density) |
| Technology: | OLED |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 12 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/2.9", 1.25µm, PDAF, OIS 20 MP B/W, f/2.2, 27mm (wide), 1/2.7" |
| Main Features: | Laser AF, Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/3.2", 1.4µm, AF |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 22.5W wired |
| Fast Charging: | 5W |
| Chipset: | Kirin 960 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G71 MP8 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1 |
| Dimensions: | 152 x 75 x 7.5 mm (5.98 x 2.95 x 0.30 in) |
| Weight: | 169 g (5.96 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Colors: | Graphite Black |
| Usd: | ~994 USD |