| Brand: | Huawei |
| Model: | Mate 9 Lite |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.5 in |
| Main Specs: | 12 MP, 1/2.9'', 1.25µm, PDAF -2 MP, depth sensor |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Capacity: | 3340mAh |
| Chipset: | HiSilicon Kirin 655 (16 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-T830MP2 |
| Ram: | 4 GB |
| Storage: | 64 GB |
| Expandable: | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat); EMUI 5 |
| Os Version: | 6.0 |
| Dimensions: | 150.9 x 76.2 x 8.2 mm |
| Weight: | 162 g |
| Sim: | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Colors: | Gray, Gold, Silver |
| Usd: | ~194 USD |