| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei Mate 70 Pro Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Display | |
| Size: | 6.9 inches |
| Resolution: | 1316 x 2832 pixels |
| Technology: | 6.9 inches |
| Camera | |
| Main Specs: | 50 MP + 48 MP + 40 MP |
| Main Video: | 4K, 1080p |
| Selfie Specs: | 13 MP (ultrawide) + TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Battery | |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Kirin 9020 |
| Gpu: | Maleoon 920 |
| Memory | |
| Ram: | 16 GB |
| Storage: | 512 GB, 1 TB |
| Expandable: | No |
| Os: | HarmonyOS 4.3 |
| Os Version: | 4.3 |
| Body | |
| Dimensions: | 164.6 x 79.5 x 8.3 mm |
| Weight: | 226 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM + Nano-SIM) |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Usb: | Type-C 3.1 |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Face ID, fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum BDS Satellite Calling and Messaging - China only |
| Price | |
| Usd: | $1,166.00 |