| Brand: | Huawei |
| Model: | Mate 70 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.7 inches, 108.8 cm2 |
| Resolution: | 1216 x 2688 pixels (~440 ppi density) |
| Technology: | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz, 2500 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 2500 nits |
| Protection: | Huawei Kunlun Glass 2 |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 12 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 40 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS, OIS |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide) |
| Selfie Video: | 4K, 1080p |
| Capacity: | 5300 mAh |
| Charging: | 66W wired 50W wireless 7.5W reverse wireless 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 66W |
| Chipset: | Kirin 9020 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.5 GHz & 3x2.15 GHz & 4x1.6 GHz) |
| Gpu: | Maleoon 920 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | HarmonyOS 4.3 |
| Dimensions: | 160.9 x 75.9 x 7.8 mm (6.33 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight: | 203 g (7.16 oz) |
| Build: | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 4m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Purple, White, Green |
| Usd: | ~778 USD |