| Brand: | Huawei |
| Model: | Mate 60 RS Ultimate |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.82 inches, 114.4 cm2 |
| Resolution: | 1260 x 2720 pixels, 19.5:9 ratio (~440 ppi density) |
| Technology: | LTPO OLED, 1B colors, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Huawei Kunlun Glass 2 |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 48 MP, f/3.0, 90mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 40 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/480fps, 720p@960fps, 720p@3840fps, HDR Vivid, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide) TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, HDR Vivid |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 88W wired, 100% in 30 min 50W wireless 20W reverse wireless |
| Fast Charging: | 88W |
| Chipset: | Kirin 9000S (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.62 GHz Taishan Big & 3x2.15 GHz Taishan Mid & 4x1.53GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Maleoon 910 MP4 |
| Ram: | 16GB |
| Storage: | 512GB |
| Expandable: | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Os: | HarmonyOS 4.0 (China) |
| Dimensions: | 163.7 x 79 x 8.1 mm (6.44 x 3.11 x 0.32 in) |
| Weight: | 242 g or 246 g (8.54 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG, DisplayPort 1.2 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Sensors: | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Colors: | Black, Red |
| Usd: | ~1674 USD |