| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei Mate 60 Pro Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.82 inches |
| Resolution: | 1260 x 2720 pixels |
| Technology: | 6.82 inches |
| Main Specs: | Triple Camera |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/480fps, 720p@960fps, 720p@3840fps |
| Selfie Specs: | 13 MP (ultrawide) + TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Kirin 9000S |
| Gpu: | Maleoon 910 |
| Ram: | 16 GB |
| Storage: | 512 GB, 1 TB |
| Expandable: | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Os: | HarmonyOS 4.0 (China) |
| Os Version: | 4.0 |
| Dimensions: | 163.7 x 79 x 8.1 mm |
| Weight: | 225 grams |
| Sim: | Nano SIM (Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Usb: | Type-C 3.1 |
| Network: | HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Under display, optical face ID, fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |