| Brand: | Huawei |
| Model: | Mate 50E |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.7 inches, 108.9 cm2 |
| Resolution: | 1224 x 2700 pixels (~442 ppi density) |
| Technology: | OLED, 1B colors, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide) |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Capacity: | 4460 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 66W wired 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 66W |
| Chipset: | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Adreno 642L |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Os: | HarmonyOS 3.0 |
| Dimensions: | 161.5 x 76.1 x 8 mm (6.36 x 3.00 x 0.31 in) |
| Weight: | 201 g (7.09 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Colors: | Black, Silver, Purple |
| Usd: | ~626 USD |