| Brand: | Huawei |
| Model: | Mate 50 RS Porsche Design |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.74 inches, 111.8 cm2 |
| Resolution: | 1212 x 2616 pixels, 19.5:9 ratio (~428 ppi density) |
| Technology: | OLED, 1B colors, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Huawei Kunlun Glass |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS 48 MP, f/3.0, 90mm (periscope telephoto macro), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 13 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/480fps, 720p@960fps, 720p@3840fps, HDR, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide) TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps |
| Capacity: | 4700 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 66W wired 50W wireless 5W reverse wireless |
| Fast Charging: | 66W |
| Chipset: | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 4G (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.19 GHz Cortex-X2 & 3x2.75 GHz Cortex-A710 & 4x2.0 GHz Cortex-A510) |
| Gpu: | Adreno 730 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 512GB |
| Expandable: | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Os: | HarmonyOS 3.0 |
| Dimensions: | 162.1 x 75.5 x 9.9 mm (6.38 x 2.97 x 0.39 in) |
| Weight: | 232 g (8.18 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG, Display Port 1.2 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Sensors: | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Colors: | Ink Blue, Purple |
| Usd: | ~2030 USD |