| Brand: | Huawei |
| Model: | Mate 40E 4G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.5 inches, 102.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2376 pixels (~402 ppi density) |
| Technology: | OLED, HDR10, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.9, 27mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.4, 85mm (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide) |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, Leica optics, LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide) |
| Selfie Video: | 4K, 720p@240fps |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 40W wired 40W wireless 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 40W |
| Chipset: | Kirin 990E (7 nm+) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G76 MP14 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Os: | HarmonyOS 2.0 |
| Dimensions: | 158.6 x 72.5 x 8.8 mm (6.24 x 2.85 x 0.35 in) |
| Weight: | 188 g (6.63 oz) |
| Build: | IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Silver, White, Black |
| Usd: | ~594 USD |