| Brand: | Huawei |
| Model: | Mate 40 RS Porsche Design |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.76 inches, 115.7 cm2 |
| Resolution: | 1344 x 2772 pixels, 18.5:9 ratio (~456 ppi density) |
| Technology: | OLED, HDR10, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.28", 1.22µm, multi-directional PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/4.4, 240mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 10x optical zoom 20 MP, f/1.8, 18mm (ultrawide), PDAF TOF 3D, (depth) |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, Leica optics, LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/480fps, 720p@960fps, 720p@3840fps, HDR, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide) TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps |
| Capacity: | 4400 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 66W wired 50W wireless 5W reverse wireless |
| Fast Charging: | 66W |
| Chipset: | Kirin 9000 5G (5 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.13 GHz Cortex-A77 & 3x2.54 GHz Cortex-A77 & 4x2.05 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G78 MP24 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 10, EMUI 11, no Google Play Services |
| Dimensions: | 162.9 x 75.5 x 10.1 mm (6.41 x 2.97 x 0.40 in) |
| Weight: | 234 g (8.25 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, infrared thermometer |
| Colors: | Ceramic White, Ceramic Black, Collector Edition |
| Usd: | ~1512 USD |