| Brand: | Huawei |
| Model: | Mate 40 Pro Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Dimensions: | 162.9 x 75.5 x 8.8 mm (6.41 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight: | 230g (8.11 oz) |
| Size: | 6.76 inches, 115.7 cm2 (~94.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 1344 x 2772 pi x els, 18.5:9 ratio (~456 ppi density) |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Main Features: | Leica optics, LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/480fps, 720p@960fps, 720p@3840fps, HDR, gyro-EIS |
| Selfie Features: | HDR, panorama |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps |
| Capacity: | Li-Po 4400 mAh, non-removable |
| Type: | Li-Po |