| Brand: | Huawei |
| Model: | Mate 40 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.5 inches, 102.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2376 pixels (~402 ppi density) |
| Technology: | OLED, HDR10, 90Hz |
| Refresh Rate: | 90Hz |
| Main Specs: | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.28", 1.22µm, multi-directional PDAF 8 MP, f/2.4, 85mm (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide) |
| Main Features: | Laser AF, color spectrum sensor, Leica optics, LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 1080p@960fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide) |
| Selfie Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 40W wired 40W wireless 5W reverse wired |
| Fast Charging: | 40W |
| Chipset: | Kirin 9000E 5G (5 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.13 GHz Cortex-A77 & 3x2.54 GHz Cortex-A77 & 4x2.05 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G78 MP22 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 10, EMUI 11, no Google Play Services |
| Dimensions: | 158.6 x 72.5 x 8.8 mm (Glass) / 9.2mm (Leather) |
| Weight: | 188 g (Glass) / 184 g (Leather) (6.49 oz) |
| Build: | IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Silver, White, Black, Green, Yellow |
| Usd: | ~680 USD |