| Brand: | Huawei |
| Model: | Mate 30E Pro 5G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.53 inches, 108.7 cm2 |
| Resolution: | 1176 x 2400 pixels, 18.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Technology: | OLED, HDR10 |
| Main Specs: | 40 MP, f/1.6, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4.0", PDAF, OIS, 3x optical zoom 40 MP, f/1.8, 18mm (ultrawide), 1/1.54", PDAF TOF 3D, (depth) |
| Main Features: | Leica optics, color spectrum sensor, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 1080p@960fps, 720p@7680fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 40W wired 27W wireless Reverse wireless |
| Fast Charging: | 40W |
| Chipset: | Kirin 990E 5G (7 nm+) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G76 MP14 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 10, EMUI 11, no Google Play Services |
| Dimensions: | 158.1 x 73.1 x 8.8 mm (6.22 x 2.88 x 0.35 in) |
| Weight: | 198 g (6.98 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 2m for 30 min) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Colors: | Black, Space Silver, Cosmic Purple, Emerald Green, Orange, Forest Green |
| Usd: | ~734 USD |