| Brand: | Huawei |
| Model: | Mate 30 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.62 inches, 107.6 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~389 ppi density) |
| Technology: | OLED, HDR10 |
| Main Specs: | 40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.54", PDAF 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4.0", PDAF, OIS, 3x optical zoom 16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide) |
| Main Features: | Laser AF, Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Selfie Specs: | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.9µm TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 40W wired 27W wireless Reverse wireless |
| Fast Charging: | 40W |
| Chipset: | Kirin 990 (7 nm+) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.09 GHz Cortex-A76 & 4x1.86 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G76 MP16 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 10, EMUI 10, no Google Play Services |
| Dimensions: | 160.8 x 76.1 x 8.4 mm (6.33 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight: | 196 g (6.91 oz) |
| Build: | IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, aptX HD, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Colors: | Black, Space Silver, Cosmic Purple, Emerald Green |
| Usd: | ~594 USD |