| Brand: | Huawei |
| Model: | Mate 20 lite |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.3 inches, 97.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 20 MP, f/1.8, 27mm (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.9µm 2 MP, depth sensor |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3750 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Kirin 710 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G51 MP4 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 10, EMUI 12 |
| Dimensions: | 158.3 x 75.3 x 7.6 mm (6.23 x 2.96 x 0.30 in) |
| Weight: | 172 g (6.07 oz) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes (SNE-LX1 only) |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Sapphire Blue, Black, Platinum gold |
| Usd: | ~248 USD |