| Brand: | Huawei |
| Model: | Mate 20 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.53 inches, 107.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2244 pixels, 18.7:9 ratio (~381 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, HDR10 |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.3", PDAF 8 MP, f/2.4, 54mm (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide) |
| Main Features: | Laser AF, Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps |
| Selfie Specs: | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.9µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 22.5W wired, 58% in 30 min |
| Fast Charging: | 5W |
| Chipset: | Kirin 980 (7 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G76 MP10 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | Nano Memory (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1 |
| Dimensions: | 158.2 x 77.2 x 8.3 mm (6.23 x 3.04 x 0.33 in) |
| Weight: | 188 g (6.63 oz) |
| Build: | IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Colors: | Midnight Blue, Twilight, Black, Emerald Green, Pink Gold |
| Usd: | ~497 USD |