| Brand: | Huawei |
| Model: | Mate 10 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 6.0 inches, 92.9 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Technology: | OLED, HDR10 |
| Protection: | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.6, 27mm (wide), 1/2.9", 1.25µm, PDAF, OIS 20 MP B/W, f/1.6, 27mm (wide), 1/2.7" |
| Main Features: | Laser AF, Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.2", 1.4µm, AF |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 22.5W wired, 58% in 30 min |
| Fast Charging: | 5W |
| Chipset: | Kirin 970 (10 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G72 MP12 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 10, EMUI 10.2 |
| Dimensions: | 154.2 x 74.5 x 7.9 mm (6.07 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight: | 178 g (6.28 oz) |
| Build: | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, aptX HD, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Colors: | Midnight Blue, Titanium Gray, Mocha Brown, Pink Gold |
| Usd: | ~486 USD |