| Brand: | Huawei |
| Model: | Mate 10 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.9 inches, 95.6 cm2 |
| Resolution: | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~499 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, HDR10 |
| Protection: | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Main Specs: | 12 MP, f/1.6, 27mm (wide), 1/2.9", 1.25µm, PDAF, OIS 20 MP B/W, f/1.6, 27mm (wide), 1/2.7" |
| Main Features: | Laser AF, Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.2", 1.4µm, AF |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 22.5W wired, 58% in 30 min |
| Fast Charging: | 5W |
| Chipset: | Kirin 970 (10 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G72 MP12 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Os: | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 10, EMUI 10.2 |
| Dimensions: | 150.5 x 77.8 x 8.2 mm (5.93 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight: | 186 g (6.56 oz) |
| Build: | IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
| Sim: | · Nano-SIM· Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, aptX HD, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C 3.1, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Colors: | Mocha Brown, Black, Champagne Gold, Pink Gold |
| Usd: | ~248 USD |