| Brand: | Huawei |
| Model: | IDEOS S7 Slim CDMA |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 7.0 inches, 139.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | w480p |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | w480p |
| Capacity: | 3250 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.2 (Froyo) |
| Dimensions: | 200 x 109.5 x 12.5 mm (7.87 x 4.31 x 0.49 in) |
| Weight: | 440 g (14.11 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | CDMA / EVDO |
| Sensors: | Accelerometer, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~227 USD |