| Brand: | Huawei |
| Model: | Honor View 10 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.99-inches FHD+ |
| Resolution: | 2160 x 1080 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | 5.99-inches IPS |
| Main Specs: | 16 Megapixel + 20 Megapixel | 13 Megapixel |
| Main Video: | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 Megapixels with f/2.0 Aperture |
| Capacity: | 3750 mAh |
| Chipset: | Huawei Hisilicon Kirin 970, 64-bit Processor |
| Gpu: | Mali-G72 MP12, 850MHz GPU |
| Ram: | 4GB/6GB LPDDR4X, 1833MHz |
| Storage: | 64GB/128GB External Memory Supports Up to 256GB (Uses Slot 2) |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 8.0 Oreo OS |
| Os Version: | 8.0 |
| Dimensions: | 6.18 in x 2.95 in x 0.28 in |
| Weight: | 172 Grams (With Battery) |
| Sim: | Standard SIM ((Nano-SIM + Nano-SIM/microSD Card), Dual Standby) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Dual Band, Wi-Fi Direct, Wi-Fi HotSpot |
| Usb: | 2.0, Type-C 1.0 with Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Ambient Light Gyroscope Sensor Fingerprint Sensor (Front Mounted) Compass Sensor |