| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei Honor V9 |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 5.7 inches |
| Resolution: | 2560 x 1440 |
| Technology: | 5.7 inch |
| Main Specs: | 12 MP f/x.x, 12MP f/x.x (Front) + 8 MP (Rear) |
| Selfie Specs: | 8 MP, F/2.0 |
| Chipset: | Kirin 960 |
| Gpu: | Mali G71 MP8 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | up to 128 GB |
| Os: | Huawei EMUI 5.0 (compatible with Android 7.0) |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 157mm × 77.5mm × 6.97mm |
| Weight: | 184 g |
| Sim: | Nano SIM (Yes) |
| Wifi: | 2.4GHz / 5GHz, 802.11 a / b / g / n / ac, WLAN direc |
| Usb: | version 2.0 type C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Sensors: | Gravity, Light, Distance, Fingerprint, Gyro, Compass |