| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei Honor V8 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.7 inch |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (KNT-AL10, KNT-TL10) | 1440 x 2560 pixels (KNT-AL20) |
| Technology: | 5.7 inch |
| Main Specs: | 12 MP (Rear) + 8 MP (Front) |
| Main Video: | 1080p@60fps, 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.4 |
| Chipset: | Kirin 950 (KNT-AL10, KNT-TL10) | Kirin 955 (KNT-AL20) |
| Gpu: | Mali-T880 MP4 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 32GB | 64GB (KNT-AL20) |
| Expandable: | Yes (up to 256GB) |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Os Version: | 6.0 |
| Dimensions: | 157 x 77.6 x 7.8 mm |
| Weight: | 170g |
| Sim: | Nano SIM (Single Sim | Dual Sim (With Hybrid MicroSD Expansion)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Dual-Band, DLNA, WiFi Direct |
| Usb: | USB 2.0, Type-C, Support USB Audio |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint Sensor (Rear-Mounted), Accelerometer, Gyroscope, Proximity Sensor, E-Compass |