| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei Honor V20 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 6.4 in (inches) |
| Resolution: | 1080 x 2310 pixels |
| Technology: | 6.4 in |
| Main Specs: | 8000 x 6000 pixels, 3840 x 2160 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 3840 x 2160 pixels |
| Selfie Specs: | 24.79 MP (megapixels) |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 2x 2.6 GHz ARM Cortex-A76, 2x 1.92 GHz ARM Cortex-A76, 4x 1.8 GHz ARM Cortex-A55 |
| Gpu: | ARM Mali-G76 MP10, 720 MHz, Cores: 10 |
| Ram: | 6 GB, 8 GB, 2133 MHz |
| Storage: | 128 GB, 256 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 8.1 Oreo |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 75.4 x 156.9 x 8.1 mm |
| Weight: | 180 grams |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM) |
| Wifi: | a, b, g, n, n 5GHz, ac, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | 3.0, USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass Gyroscope Barometer Fingerprint |