| Brand: | Huawei |
| Model: | Huawei Honor V10 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Display | |
| Size: | 5.99 inch |
| Resolution: | 2160 x 1080 pixel |
| Technology: | 5.99-inch screen |
| Camera | |
| Main Specs: | Rear Dual-cameras: 16MP+2MP, Front: 13MP |
| Main Video: | 4K at 30fps, 1080p at 60fps, 1080p at 30fps, 720p at 30fps, Slow Motion: 720p videos at 120fps |
| Selfie Specs: | 13MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3750 mAh |
| Processor | |
| Cpu: | Hisilicon Kirin 970, octa-core |
| Gpu: | Mali G72 MP12 |
| Memory | |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 64GB/128GB |
| Expandable: | Yes (up to 256GB) |
| Os: | Android 7 |
| Os Version: | 7 |
| Body | |
| Dimensions: | 15.65 x 7.53 x 0.76 cm |
| Weight: | 165g |
| Sim: | Standard SIM (Yes) |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Usb: | Type C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Price | |
| Usd: | $399.00 |