| Brand: | HUAWEI |
| Model: | Honor Play 8A |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Display | |
| Size: | 6.09" |
| Resolution: | 720 x 1560 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 12 MP |
| Selfie Specs: | 7 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3020.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek Helio P35 MT6765 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB / 64GB |
| Os: | Android 9.0 Pie |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8 mm |
| Weight: | 150 g |
| Sim: | Nano Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black, Blue, Gold, Red |