| Brand: | Huawei |
| Model: | Honor Play 3e |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.71 inches |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels |
| Technology: | 5.71 inches |
| Main Specs: | 13 MP |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.2 |
| Capacity: | 3020 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Mediatek MT6762R Helio P22 Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 + 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 2 GB, 3 GB |
| Storage: | 32 GB, 64 GB |
| Expandable: | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) + EMUI 9.1 |
| Os Version: | 9.0 |
| Dimensions: | 147.1 x 70.8 x 8.5 mm |
| Weight: | 146 Grams (with Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Usb: | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |